Prihlásiť sa

Blog

Latest News
Ako začať zdravo otužovať?

Ako začať zdravo otužovať?

Sezóna otužovania je už v plnom prúde a nie je ľahké naskočiť na rozbehnutý vlak. Pre ľudí, ktorí nie sú zvyknutí na otužovanie sa  zo zdravotných dôvodov neodporúčajú veľké teplotné skoky, ale existujú aj miernejšie metódy, tako sa dá začať. Najpodstatnejšie je však počúvať svoje telo! Riziko podchladenia a s tým spojených zdravotných problémov môže byť veľmi veľa.

Ako studená má byť voda?

Väčšina zdrojov uvádza, že teplota vody by mala byť nižšia ako 15°C. Pri tejto teplote by mal bežný zdravý človek schopný vydržať hodinu, pokým sa vnútorná teplota tela nezníži teplotu hraničiacu s podchladením. To znamená, že nie je nevyhnutné, aby ste sa hodili do jazera, ktoré má 5 °C.  Aj vaňa, ktorú si napustíte na teplotu 14°C bude mať veľmi prospešné účinky. Ak nie je vaňa možná, tak sa dá začať sprchou a pre zmiernenie na začiatok striedať teplejšiu vodu s vodou okolo 15°C. Nie je viac kvalitných prác, ktoré výrazne potvrdzujúcu, že čím studenšia je voda, tým je to pre telo lepšie.

Ako dlho byť vo vode?

Dĺžka trvania strávená vo vode sa líši od teploty vody, avšak odporúčania hovoria, že pri teplote 14°C by sme mali byť vo vode 10 – 15 minút. Táto hodnota je však individuálna. Ak sa vrátime ku striedaniu teploty vody v sprche, tak odporúčania hovoria o 30s studenej a 30s teplej vody počas zhruba 10 minút. Pri dĺžke pobytu v chlade je správne riadiť sa vlastným pocitom nie hodinkami. Odporúčaná pravidelnosť pre priaznivé účinky sa pohybuje okolo 3 krát za týždeň. Ak budete chodiť 1 krát za týždeň, tak Vám bude výrazne dlhšie trvať si na chlad zvyknúť a účinok nebude taký výrazný.

Medzi ďalšie rady ako otužovať a pripraviť svoje telo na vystavenie chladu:

👉 Ísť na prechádzku, keď je vonkajšia teplota pod 5 °C.  Na začiatkom je fajn ísť menej naobliekaný až sa prepracovať na to, aby ste boli schopní byť vonku v plavkách.  ⠀
👉 Ovlažovanie tváre je rovnako veľmi vhodnou metódou, ako začať s otužovaním. Na tvári je veľa receptorov chladu, ktoré viete trénovať, aby ste zvládali nižšie teploty lepšie.⠀
👉 Znížiť si domácu teplotu. Napríklad teplota okolo 18°C je odporúčaná pre zdravý spánok.
a namiesto prekurovania môžte doma zvoliť otužovanie – https://www.sk.weber/zvolte-namiesto-prekurovania-otuzovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *